Wykaz potrzebnych dokumentów:
- metryka chrztu dziecka
2024/2025
29.09.2024, godzina 16.00 - Msza święta, poświęcenie i wręczenie różańcy
08.12.2024, godzina 16.00 - Msza święta, poświęcenie i wręczenie medalików
12.01.2025, godzina 16.00 - Msza święta, poświęcenie książeczek
02.02.2025, godzina 16.00 - Msza święta, poświęcenie świec
Spotkania:
o godzinie 18.45
.....,
......,
.....,
......,
....... .
SPOWIEDŹ:
czwartek - 15 maja
UROCZYSTOŚĆ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ: Sobota - 17.05.2025 godzina 11.00
ROCZNICA PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ: Niedziela - 11.05.2025 godzina 10.00
Spowiedź przed rocznicą: ..........
KOMUNIKAT WS. PRZYGOTOWANIA DO SAKRAMENTÓW KOMUNII I BIERZMOWANIA
KOMUNIKAT
Kuria Diecezjalna w Kielcach informuje, że w związku z nasilającym się procederem wypisywania uczniów z lekcji religii po Pierwszej Komunii i zapisywania ich na powrót w 8 klasie ze względu na bierzmowanie, przypominamy zasady wyznaczone przez Komisję Wychowania Katolickiego KEP i Dekret Biskupa Kieleckiego.
1. Uczniowie, którzy nie uczestniczą w szkolnych lekcjach religii nie powinni być dopuszczeni do Pierwszej Komunii lub bierzmowania (por. Oświadczenie Komisji Wychowania KEP z 28 sierpnia 2013 r. oraz Instrukcja dotycząca przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania młodzieży uczącej się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w diecezji kieleckiej).
2. Według Wytycznych Episkopatu przygotowanie do sakramentu bierzmowania składa się z trzech etapów: dalszego, bliższego i bezpośredniego a optymalnym czasem na przygotowanie bliższe i bezpośrednie są trzy lata (VI-VII-VIII klasa). Chociaż w naszej diecezji przygotowanie bliższe trwa jeden rok i przyjęcie sakramentu bierzmowania odbywa się przeważnie w klasie ósmej to jednak kandydaci do bierzmowania przez cały okres wspomnianych trzech lat powinni uczestniczyć w lekcjach religii i uzyskać w klasach VI, VII i VIII szkoły podstawowej pozytywną ocenę roczną z religii. Duszpasterz odpowiedzialny za przygotowanie bezpośrednie powinien mieć przekonanie, że każdy kandydat spełnia te warunki. W sytuacjach wątpliwych należy uzyskać stosowną opinię od nauczyciela religii. Jeśli kandydat nie uczestniczył w lekcjach religii w poprzednich klasach (VI-VII), zobowiązany jest do uzupełnienia braków w sposób uzgodniony z nauczycielem religii. Jeśli nie jest to możliwe, duszpasterz odpowiedzialny za przygotowanie do bierzmowania może zorganizować w ramach przygotowania indywidualne powtórzenie brakujących wiadomości i egzamin sprawdzający wiedzę religijną z tego zakresu.
3. Podobna zasada ma zastosowanie w ramach przygotowania przed Pierwszą Komunią Świętą czyli I, II i III klasa uczeń uczestniczy w katechezie szkolnej. Jeżeli nie uczestniczyłby w I i II klasie to musi ten materiał uzupełnić i zaliczyć.
Dyrektor Wydziału Katechetycznego
Kurii Diecezjalnej
Ks.Karol Zegan
† Andrzej Kaleta
WIKARIUSZ GENERALNY