HISTORIA ZAKONU
Początki zakonu sięgają XIX wieku. 2 października 1881 roku, mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy Kościoła Najświętszej Marii Panny przy alei Hillhouse, New Haven w stanie Connecticut.
Z inicjatywy proboszcza, 29-letniego księdza Michaela McGivneya, mężczyźni ci założyli stowarzyszenie bratnie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią. Znajdowali oni siłę w solidarności, poczucie bezpieczeństwa w jednomyślności i wspólnemu oddaniu się świętej sprawie: przysięgali bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary…
Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata.
Osiągnęli swój cel, gdy 29 marca 1882 roku została zalegalizowana organizacja Rycerzy Kolumba. To byli pierwsi Rycerze Kolumba.
Rycerze Kolumba mają obecnie ponad 1,8 mln członków w wielu krajach świata, także w Polsce. Działają oni również w naszej parafii.
Zakon był nazywany „silną prawą ręką Kościoła” i wychwalany przez papieży, prezydentów i innych przywódców światowych za poparcie dla Kościoła, program ewangelizacji i katolickiej edukacji, zaangażowanie społeczne i pomoc potrzebującym.
Wizja księdza McGivneya obejmowała również program ubezpieczeniowy, aby zapewnić byt wdowom i sierotom po zmarłych rycerzach. Program ubezpieczeniowy Zakonu rozrósł się, aby lepiej służyć coraz liczniejszej organizacji.
GŁÓWNE ZAŁOŻENIA ZAKONU RYCERZY KOLUMBA
Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Każdej z tych cnót poświęcony jest stopień przynależności do bractwa.
Kamieniem węgielnym działalności Zakonu Rycerzy Kolumba jest jego wierność Kościołowi Katolickiemu i jego misji. także zaangażowanie społeczne, w duchu wartości chrześcijańskich, jest wyróżniająca cecha braci, którzy swoje talenty i czas poświęcają służbie Kościołowi, lokalnej wspólnocie, rodzinie, młodzieży i braciom Rycerzom. Zakon działa również na polu charytatywnym. Występuje w obronie życia od momentu poczęcia, aż do naturalnej śmierci.
Jednym także z głównych celów jest wspieranie powołań kapłańskich i zakonnych.
ZAKON RYCERZY KOLUMBA W POLSCE.
Rycerze Kolumba przybyli do Polski na zaproszenie kard. Józefa Glempa w 2005 roku. Pierwszą Rada w Polsce w roku 2006 była krakowska Rada im. Jana Pawła II, mająca swoją siedzibę przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Dzisiaj Zakon skupia w Polsce ponad 4 tysiące Rycerzy Kolumba w 88 lokalnych radach. Obecnie ich przełożonym jest Delegat Stanowy brat Krzysztof Zuba. Pierwszym Kapelanem Stanowym był Ks. kard. Franciszek Macharski. Obecnie funkcję tę sprawuje ks. prof. Tomasz Kraj z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.