28 grudnia 2022

ŚWIĘTO ŚWIĘTYCH MŁODZIANKÓW

We wtorek, 28 grudnia 2022 roku, w Święto Świętych Młodzianków po Mszy św. o godz. 17.00 miało miejsce błogosławieństwo małych dzieci.

Święci Młodziankowie Męczennicy, to dzieci które zostały zamordowane w Betlejem i okolicy na rozkaz króla Heroda.

Dwuletnim, a nawet młodszym chłopcom zamordowanym w Betlejem i okolicy na rozkaz króla Heroda, św. Ireneusz,
św. Cyprian, św. Augustyn i inni Ojcowie Kościoła nadali tytuł męczenników. Ich kult datuje się od I wieku po narodzinach Chrystusa. W Kościele Zachodnim Msza święta za świętych Młodzianków jest celebrowana tak jak Msze święte Wielkiego Postu: bez radosnych śpiewów; kolor liturgiczny – czerwony.
Wydając okrutny rozkaz Herod chciał uśmiercić "nowo narodzonego króla żydowskiego" (Mt 2,16).

Czczeni jako flores martyrum – pierwiosnki męczeństwa, Młodziankowie nie złożyli życia za Chrystusa, ale niewątpliwie
z Jego powodu. Zatriumfowali nad światem i zyskali koronę męczeństwa nie doświadczywszy zła tego świata, pokus ciała
i podszeptów szatana.

fot. Wiktoria Sobieraj