11 kwietnia 2020

WIGILIA PASCHALNA - 2020

Wielka Sobota jest dniem czuwania modlitewnego przy Grobie Pańskim. O godz. 19.00 rozpoczęła się najważniejsza celebracja Roku Liturgicznego – Wigilia Paschalna, której przewodniczył ks. Tomasz.
Obrzędy Wigilii Paschalnej w Wielką Noc rozpoczęły się w kościele. Na początku przygotowano nowy Paschał symbolizujący Zmartwychwstałego Chrystusa.

Wysłuchaliśmy Orędzia Wielkanocnego „Exultet”, który wyśpiewał diakon Damian. Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa. Wysłuchaliśmy siedmiu czytań ze Starego Testamentu i dwóch z Nowego Testamentu w tym Ewangelii.
W czasie hymnu „Chwała na wysokości Bogu” rozdzwoniły się wszystkie dzwony i dzwonki oznajmiając, że Pan zmartwychwstał!
Homilię wygłosił ks. Tomasz Siemieniec.
Po niej oodnowiliśmy Przyrzeczenia chrzcielne.
Ostatnią częścią celebracji Wigilii Paschalnej w Wielką Noc była Liturgia Eucharystyczna - szczytowy moment świętowania tej Nocy. Użyto w niej Pierwszej Modlitwy Eucharystycznej - Kanon Rzymski.

Na zakończenie Liturgii główny celebrans wyszedł z Najświętszym Sakramentem przed drzwi kościoła i pobłogosławił całą parafię, po czym odśpiewano hymn Te Deum.

100 0.065908193588257