4 września 2019

KS. SIEMIENIEC: BIERZMY PRZYKŁAD ZE ŚWIĘTEJ ROZALII

W Uroczystość Odpustową ku czci św. Rozalii podczas Mszy św. o godz. 8.00, 10.00 i 16.00 homilie głosił ks. dr hab. Tomasz Siemieniec - wykładowca Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Kaznodzieja zachęcał wiernych naszej parafii, by żyli na wzór św. Rozalii, która nade wszystko ukochała Chrystusa.  Mówił, że gdy Bóg w naszym życiu będzie na pierwszym miejscu, to wszystko inne będzie na właściwym miejscu. Nie wystarczy mówić, że wierzymy w Boga, ale mamy Go kochać. Ta miłość winna przejawiać się w codziennym życiu, w modlitwie i uczestniczeniu w Eucharystii.

Ks. Siemieniec zauważył, że św. Patronka jest wzywana jako orędowniczka przed zarazą chorób fizycznych, ale jeszcze bardziej winniśmy wzywać jej wstawiennictwa przed zarazą duchową, która nam grozi, a jaką jest promocja grzechu w dzisiejszym świecie.

Imię Rozalia oznacza Róża i dlatego też, kaznodzieja nawiązał do obrazu winnicy, gdzie u ich wejścia gospodarze sadzą kwiaty róż, które wskazują na kondycję krzewów winorośli. Jeśli róża zaczyna chorować to znak dla gospodarza, by zatroszczyć się o swoją winnicę.