31 marca 2018

WIGILIA PASCHALNA 2018

Wielka Sobota jest dniem czuwania modlitewnego przy Grobie Pańskim. Do południa błogosławiliśmy pokarmy na stół wielkanocny. O godz. 19.00 rozpoczęła się najważniejsza celebracja Roku Liturgicznego – Wigilia Paschalna, której przewodniczył ks. Tomasz.
Obrzędy Wigilii Paschalnej w Wielką Noc rozpoczęły się przed kościołem, przy ognisku, gdzie został poświęcony ogień i nowy Paschał symbolizujący Zmartwychwstałego Chrystusa. Ks. Jacek Iwan wniósł do ciemnego kościoła zapalony Paschał, po drugim odśpiewaniu „Światło Chrystusa” wszyscy wierni odpalili od Niego swoje świece. Po intronizacji Paschału i okadzeniu Go wysłuchaliśmy Orędzia Wielkanocnego „Exultet”, który wyśpiewał diakon Mateusz. Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa. Wysłuchaliśmy siedmiu czytań ze Starego Testamentu i dwóch z Nowego Testamentu w tym Ewangelii.
W czasie hymnu „Chwała na wysokości Bogu” rozdzwoniły się wszystkie dzwony i dzwonki oznajmiając, że Pan zmartwychwstał!
Homilię wygłosił ks.Proboszcz.
Po niej odbyła się Liturgia Chrzcielna. Najpierw wzywaliśmy wstawiennictwa Wszystkich Świętych w Litanii ku ich czci, następnie główny celebrans pobłogosławił wodę chrzcielną i wszyscy z zapalonymi świecami odnowili Przyrzeczenia chrzcielne.
Ostatnią częścią celebracji Wigilii Paschalnej w Wielką Noc była Liturgia Eucharystyczna - szczytowy moment świętowania tej Nocy.

Msza św. zakończyła się uroczystym błogosławieństwem i rozesłaniem z podwójnym wezwaniem „Alleluja”.
Po zakończonej Eucharystii, każdy mógł zabrać do domu wodę święconą przygotowaną w specjalnych małych butelkach.