30 marca 2018

WIELKI PIĄTEK - LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ 2018

W Wielki Piątek, Kościół wspomina mękę i śmierć Chrystusa. Od najdawniejszych czasów w tym dniu nie odprawia się Mszy św. Jest to dzień postu ścisłego i umartwienia.

W naszym kościele przed rozpoczęciem Liturgii Wielkiego Piątku została odprawiona Droga Krzyżowa, której przewodniczył ks. Tomasz.
Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się w ciszy.

Główny celebrans – ks. Proboszcz oraz ks. Jacek, ks. Tomasz oraz diakon Mateusz po dojściu do ołtarza upadli na twarz w geście uniżenia się człowieka oraz smutku i bólu Kościoła.
W poszczególne części Liturgii Wielkiego Piątku: Liturgię Słowa, Modlitwę Powszechną, Adorację Krzyża i Komunię Świętą wprowadzały nas komentarze czytane przez lektora Piotra.

Po wysłuchaniu opisu Męki Chrystusa według św. Jana, którą odczytali księża i homilii, którą wygłosił ks. Proboszcz rozpoczęła się uroczysta modlitwa składająca się z 10 wezwań we wszystkich potrzebach kościoła i świata.
Po modlitwie zebrano kolektę na Bazylikę Grobu Bożego i potrzeby chrześcijan w Ziemi Świętej.

Następnie ks. Proboszcz wniósł uroczyście krzyż od przedsionka kościoła do prezbiterium zatrzymując się w trzech miejscach ze śpiewem: "Oto drzewo Krzyża na którym zawisło Zbawienie świata". Przy trzecim wezwaniu spuszczono również materiał zasłaniający krzyż w prezbiterium. Po oddaniu czci Krzyżowi przez duchownych rozpoczęła się Adoracja przez wszystkich wiernych. Podchodzili oni ze wszystkich stron i oddawali cześć Krzyżowi poprzez ucałowanie.
Po jej zakończeniu miał miejsce obrzęd przyjęcia Komunii świętej przechowywanej ze Mszy Wieczerzy Pańskiej odprawionej poprzedniego dnia.
Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku procesyjne przeniesiono Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, Po zakończeniu obrzędów ks. Proboszcz obnażył głównyołtarz.