14 kwietnia 2017

Liturgia Wielkiego Piątku

W Wielki Piątek, Kościół wspomina mękę i śmierć Chrystusa. Od najdawniejszych czasów w tym dniu nie odprawia się Mszy św. Jest to dzień postu ścisłego i umartwienia.

W naszym kościele przed rozpoczęciem Liturgii Wielkiego Piątku została odprawiona Droga Krzyżowa, której przewodniczył ks. Tomasz.
Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się w ciszy. Główny celebrans – ks. Jacek Iwan oraz ks. Proboszcz i ks. Tomasz po dojściu do ołtarza upadli na twarz w geście uniżenia się człowieka oraz smutku i bólu Kościoła.
W poszczególne części Liturgii Wielkiego Piątku: Liturgię Słowa, Modlitwę Powszechną, Adorację Krzyża i Komunię Świętą wprowadzały nas komentarze.

Po wysłuchaniu opisu Męki Chrystusa według św. Jana i homilii, którą wygłosił ks. Proboszcz rozpoczęła się uroczysta modlitwa składająca się z 10 wezwań we wszystkich potrzebach kościoła i świata.
Po modlitwie zebrano kolektę na potrzeby chrześcijan w Ziemi Świętej, o co prosił w komunikacie Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Następnie ks. Jacek wniósł uroczyście krzyż od przedsionka kościoła do prezbiterium zatrzymując się w trzech miejscach ze śpiewem: "Oto drzewo Krzyża na którym zawisło Zbawienie świata". Przy trzecim wezwaniu spuszczono również materiał zasłaniający krzyż w prezbiterium. Rozpoczęła się Adoracja. Wierni podchodzili ze wszystkich stron i oddawali cześć Krzyżowi poprzez ucałowanie.
Po jej zakończeniu miał miejsce obrzęd przyjęcia Komunii świętej przechowywane ze Mszy Wieczerzy Pańskiej odprawionej poprzedniego dnia.
Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku nastąpiło procesyjne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, obnażenie głównego ołtarza oraz adoracja Pana Jezusa w Grobie.

99 0.19243478775024