13 kwietnia 2017

Msza św. Wieczerzy Pańskiej

W Wielki Czwartek, 13 kwietnia 2017 roku uroczystą Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa – jedno wielkie święto „Pascha”. Mszy św. przewodniczył ks. Proboszcz w koncelebrze z księdzem Jackiem Iwanem oraz z ks. Tomaszem - wikariuszem.
W czasie hymnu „Chwała na wysokości Bogu” dzwoniły wszystkie dzwony i dzwonki, które odtąd zamilkły, aż do Wielkiej Soboty.
W homilii ks. Proboszcz mówił o Eucharystii i Kapłaństwie.
Po kazaniu główny Celebrans w postawie służebnej obmył nogi 12 ministrantom.
W Liturgii Eucharystycznej użyto I Modlitwy Eucharystycznej – tzw. Kanonu rzymskiego, który ma bardzo uroczystą oprawę.

Komunii św. udzielono wszystkim wiernym pod Dwoma Postaciami.

Na zakończenie liturgii ministranci i schola złóżyli kapłanom życzenia.

Po Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ołtarza Wystawienia – tzw. „Ciemnicy”. Tegorocznej Ciemnicy towarzyszy hasło: „Dałem wam przykład”.
Po Ceremoniach dokonano obnażenia ołtarza na znak wyzucia się wszystkiego przez Chrystusa.