11 września 2016

Pielgrzymowaliśmy na Święty Krzyż

W niedzielę, 11 września 2016 r., o godzinie 6.15 wyruszyła z naszej parafii piesza pielgrzymka na Święty Krzyż. Wzięło w niej udział 160 parafian wraz z ks. Tomaszem oraz klerykiem Michałem.

Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od krótkiej modlitwy w kościele, którą poprowadził ks. Proboszcz. On też udzielił wszystkim pątnikom specjalnego błogosławieństwa oraz pokropił nas wodą święconą.

Przez cały czas pielgrzymowania towarzyszyły nam dwa radiowozy Policji. Panowie policjanci czuwali nad naszym bezpieczeństwem, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Do przejścia mieliśmy ponad 15 km. Przez ten odcinek były dwie przerwy na krótki odpoczynek.

Po godz. 11.00 byliśmy już przed Sanktuarium Krzyża Świętego, gdzie czekał już na nas diakon Oblat z wodą święconą, którą zostaliśmy pokropieni. Pierwsze kroki skierowaliśmy do kaplicy relikwii Krzyża Świętego, by tam w cichej modlitwie powierzyć swoje sprawy Chrystusowi.

O godz. 12.00  uczestniczyliśmy w uroczystej Sumie Odustowej na Błoniach Świętokrzyskich, której przewodniczył bp Leon Dubrawski - ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie.

W swojej homilii bp mówił, że nauka Krzyża Chrystusowego, jest sercem religii, ożywczą zasadą, która ożywia chrześcijan i bez której nie ma chrześcijaństwa. "Bez niej żadna chrześcijańska doktryna nie przynosi owoców. Wiara w boskość Chrystusa lub w Jego człowieczeństwo lub w Trójcę Świętą lub w Sąd Ostateczny, Zmartwychwstanie umarłych jest nieprawdziwa i niechrześcijańska dopóki nie dopełnimy jej także nauką o Chrystusowej ofierze" –wołał kaznodzieja.

Hierarcha podkreślał, że z drugiej strony przyjęcie tej nauki zakłada zgodę na pozostałe wielkie prawdy zawarte w Ewangelii: wiary, prawdziwej boskości Chrystusa, Jego prawdziwego wcielenia i przyrodzonej człowiekowi grzeszności.

"Święta nauka po przebłagalnej ofierze Chrystusa nie jest po to, by o niej rozprawiać, lecz by nią żyć. Nie jest po to, by roztrząsać ją bez szacunku lecz by ją w cichości adorować. Nie może być używana jako wypełnienie do błahych i niegodnych rozmów lub ku zadowoleniu mędrców tego świata" – zaznaczył hierarcha.

Po zakończeniu Eucharystii udaliśmy się w drogę powrotną autokarami.

Tegoroczne uroczystości odpustowe obchodzone są pod hasłem „Z krzyża wypływa miłosierdzie Ojca obejmujące cały świat”. To słowa zaczerpnięte od papieża Franciszka.