12 listopada 2016

Uczestniczyliśmy w dziękczynnej Pielgrzymce do Łagiewnik

W sobotę, 12 listopada 2016 r. uczestniczyliśmy w Diecezjalnej Pielgrzymce do Łagiewnik. Z naszej parafii udało się 80 osób wraz z ks. Tomaszem i kl. Michałem.

Ze skorzeszyc wyjechaliśmy przed godz. 7.00. W Krakowie byliśmy kilka minut po godz. 10.00. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Centrum św.  Jana Pawła II. Tam rozpoczęła się Diecezjalna Pielgrzymka Wdzięczności w Świętym Roku Miłosierdzia.

Modlitwę różańcową poprowadził ks. Bartosz Sikora - wikariusz z Barwinka. Następnie Biskup Kielecki wprowadził relikwie św. Jana Pawła II, a ks. Adam Uniwersał; zastępca kustosza sanktuarium przybliżył zebranym historię powstania Centrum św. Jana Pawła II.

Wizytę w Sanktuarium św. Jana Pawła II zakończyło odmówienie Litanii ku czci Świętego Papieża. Bp Piotrowski poprosił, aby odmówić ją za wszystkich chorych, cierpiących, przebywających w szpitalach i domach opieki, a szczególnie za ks. kan. Mirosława Cisowskiego; który był jednym z organizatorów tej pielgrzymki.

Po odmówieniu Litanii wszyscy pielgrzymi przeszli w uroczystej procesji do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Przed Bramą Miłosierdzia Biskup Kielecki pokropił zebranych wodą święconą i jako jeden z pierwszych wszedł do Bazyliki.

W samo południe rozpoczęła się Msza św., którą koncelebrowało ok 150 księży przybyłych z naszej diecezji. Na początku Eucharystii, w imieniu  kardynała Stanisława Dziwisza, słowa pozdrowienia wypowiedział bp Jan Szkodoń.

"Jak synowie i córki Kościoła Kieleckiego stajemy w tym wyjątkowym miejscu, gdzie Ojciec Święty Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. Przychodzimy z taką samą intencją, aby Kościół Kielecki zawierzyć Bożemu Miłosierdziu" - mówił w homilii bp Piotrowski.

Hierarcha nawiązał do kończącego się Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. "Łaska chrzcielna jest fundamentem naszego osobistego przymierza. Kto pozostaje w Chrystusie jest nowym człowiekiem. W Chrystusie Bóg dokonał owocnego pojednania świata ze sobą".

Odnosząc się do przeczytanej Ewangelii o ukazaniu się zmartwychwstałego Chrystusa apostołom bp Piotrowski przypomniał, że "Jezus zmartwychwstały przynosi nie tylko upragniony dar pokoju, ale przede wszystkim przynosi niewyobrażalny dar łaski przebaczenia grzechów, który dokonuje się mocą Ducha Świętego".

Po Mszy św. udaliśmy się na obiad do Domu Pielgrzyma.

O godz. 14.00 rozpoczęła się Droga Krzyżową, którą poprowadził ks. prałat Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Pielgrzymka zakończyła się w Godzinie Miłosierdzia, odmówieniem Koronki.

W Skorzeszycach byliśmy po godz. 19.00.
Wszyscy Pielgrzymi z naszej parafii mieli założone chusty z logo parafii.