10 września 2016

Pielgrzymowaliśmy do Wiślicy

W sobotę, 10 września 2016 r. grupa Parafian wraz z ks. Tomaszem udała się na pielgrzymkę do Wiślicy, by uczestniczyć w Diecezjalnych obchodach Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski oraz 50-tej rocznicy koronacji Matki Bożej Łokietkowej. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: "Gdzie chrzest, tam Maryja".

Ze Skorzeszyc wyjechaliśmy o godz. 7.30. Zaraz po ruszeniu rozpoczęliśmy poranny pacierz. Po nim ks. Tomasz rozdał wszystkim uczestnikom śpiewniki, by dalszy czas pielgrzymowania wypełnić wspólnym śpiewem i modlitwą. Zaspiewaliśmy Godzinki oraz kilka pieśni maryjnych. I tak ok. godz. 9.00 byliśmy już w Wiślicy przy Bazylice.

Pierwsze kroki skierowaliśmy do starej chrzcielnicy, znajdującej się odok kościoła. Następnie przeszliśmy przed Bramę Miłosierdzia, gdzie miejscowy ks. wikariusz Rafał Kupczyk nas przywitał i zrobił nam pamiątkowe zdjęcie.

O godz. 11.00 rozpoczęla się Eucharystia, której przewodniczył abp Józef Kowalczyk – Prymas Senior. Wraz z nim kocelebrowali księża biskupi: Jan Piotrowski - pasterz Kościoła kieleckiego, Marian Florczyk - bp pomocniczy oraz Kazimierz Ryczan - bp senior. Obecny był także ojciec Opat z Jędrzejowa Edward Stradomski, a także licznie przybyli prezbiterzy wraz z wiernymi ze swych parafii.

Przed rozpoczęciem Mszy św. wszystkich zebranych powitał ks. prałat Wiesław Stępień – proboszcz i kustosz Bazyliki w Wiślicy. Następnie słowa powitania wypowiedzieli przedstawiciele parafian.

Na wiślickie uroczystości swój list przysłał Prezydent RP Andrzej Duda. List odczytała Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyski.

W homilii Prymas Senior przypomniał historię prastarej Wiślicy. – „Wiślica już bardzo dawno temu stała się ośrodkiem kultury i sztuki (…). Władysław Łokietek sprawił, że Wiślica stała się jednym z najważniejszych ośrodków Królestwa Polskiego”.

Abp Kowalczyk zauważył, że w tym roku już po raz kolejny po Gnieźnie, Poznaniu i Częstochowie dziękujemy Panu Bogu za Chrzest Polski, który miał miejsce w 966 r. - „Przez Chrzest Polska została włączona do struktury państw europejskich. Nigdy nie możemy zapomnieć o tym fakcie historycznym” – dodał Prymas Senior.

Hierarcha nawiązał do niedawno przeżywanego Święta Narodzenia Matki Bożej, które w polskiej tradycji nazywa się także Świętem Matki Bożej Siewnej. Arcybiskup przypomniał modlitwę, którą odmawia się podczas poświęcenia ziarna siewnego.

Na zakończenie Mszy św. słowa wdzięczności wyraził Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który podziękował Panu Prezydentowi za list, księżom biskupom, kapłanom, siostrom zakonnym i wszystkim wiernym za udział w jubileuszowej Mszy św.  - „Nasza obecność tu – u stóp Madonny Łokietkowej – będzie miała głęboki sens, jeśli pozostaniemy w Jej szkole wiary, aby uczyć się prawdy o Jezusie Chrystusie” – zakończył bp Piotrowski.

Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się w drogę powrotną do Skorzeszyc.

Przeczytaj: KOMUNIKAT BISKUPA KIELECKIEGO