We wtorek , 15 sierpnia 2023 r. wraz z całym Kościołem obchodziliśmy Uroczystość Wniebowzięcia NMP. W polskiej tradycji Święto to nosi nazwę Matki Bożej Zielnej. Podczas każdej Mszy św. poświęciliśmy zioła, kwiaty i pędy zbóż.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych świąt kościelnych ku czci Matki Bożej. Swoim początkiem sięga już V wieku. Dogmat Wniebowzięcia NMP, który głosi, że Maryja została wzięta z duszą i ciałem do nieba i tam ukoronowana na Królową, został uroczyście ogłoszony 1 listopada 1950 r. przez papieża Piusa XII.
W jednym z apokryfów jest opisana śmierć Maryi. Gdy Matka Boska umarła, apostołowie chcieli ją pochować. Złożyli jej ciało w trumnie, ale św. Tomasz spóźnił się. Gdy dotarł wreszcie na miejsce, chciał zobaczyć ciało Maryi. Gdy otworzyli trumnę, nie było w niej ciała Najświętszej Maryi Panny, a jedynie pachnące lilie i inne kwiaty i zioła.
Uroczystość Wniebowzięcia jest nazywana także świętem Matki Bożej Zielnej. W tym dniu wierni przynoszą do kościoła bukiety ziół i kwiatów, które kapłan uroczyście błogosławi. Jest to gest podziękowania Bogu za pierwsze plony. Poświęcone bukiety wierni przynoszą do domów i zasuszają. Mają one chronić domowników przed chorobami i przynosić błogosławieństwo rodzinie.